Opět přibývá střetů aut s divokými zvířaty, policie nabádá k opatrnosti

10.10.2018
Ilustrační foto
Během podzimních měsíců policisté na Kroměřížsku zaznamenali nárůst dopravních nehod se zvěří. Jen v měsíci září řešili sedmnáct těchto nehod. Řidiči se při nich střetli se srnci, srnkami a laněmi. Osmnáctá byla s koroptví. Od začátku října doposud pak evidují hned devět takových nehod, a to taktéž se srnami a srnci. K poslednímu střetu došlo v neděli navečer mezi obcemi Martinice a Zahnašovice. Řidiči osobního automobilu vběhla do cesty srna. Na vozidle vznikla škoda padesát tři tisíc korun.

Zvířata bohužel nerespektují žádná dopravní pravidla a na silnici se obvykle vyskytnou zcela neočekávaně. Tam, kde lze předpokládat vběhnutí zvířete do cesty, by měli být řidiči zvláště opatrní. Doporučujeme snížit rychlost, přepnout dálková světla na potkávací a sledovat situaci nejen na silnici, ale i v přilehlém okolí.

Ke srážkám se zvěří obecně dochází na okrajích lesů, v lese a u polí, a to většinou v brzkých ranních hodinách nebo k večeru. Tam také obvykle bývá umístěna dopravní značka upozorňující na zvěř.  Právě zde by se měl řidič nejvíce soustředit na možnost nečekaného vběhnutí zvěře na silnici. Policie nedoporučuje, aby v okamžiku, kdy již nelze střetu zabránit, řidiči náhle měnili směr jízdy či kličkovali. Takové vyhýbání  může skončit tragicky.

Nejčastěji se setkáváme se střety se srnci, srnami, laněmi, daňky, ale i divokými prasaty, zajíci či bažanty. Občas se vyskytnou i srážky s domácími zvířaty (pes, kočka).

Pokud ke střetu již dojde, je nutné podle zákona událost nechat prošetřit policií.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Kroměřížska