Požáry ze sucha hasiče Zlínského kraje nezaskočí

01.08.2018
Podle zpráv meteorologů nás v následujících dnech čeká další vlna sucha a parných dnů, díky čemuž stoupá riziko vzniku požárů.

Profesionální i dobrovolní hasiči proto včera odpoledne absolvovali za podpory a součinnosti města Karolinka na Vsetínsku cvičení hasebních prací s využitím policejního vrtulníku, na kterém byl zavěšen bambi vak. Hasiči trénovali plnění tohoto bambi vaku a simulovali tak ostrý zásah třeba u lesních požárů.

Bambi vak je integrovaný protipožární systém, který slouží k hašení požárů v podvěsu. Jedná se o nádobu typu vak, která je zavěšena na laně pod vrtulníkem, který tak čerpá vodu pro hašení požárů. Jeho obrovskou výhodou je to, že jej lze plnit přímo z vodní hladiny (např. vodních nádrží, řek, jezer nebo rybníků) nebo pozemní formou z cisteren. Při cvičení hasiči používají vak s objemem 400 litrů. Při ostrých zásazích se ale k hašení používá vak již o objemu 1000 litrů. Bambi vak obsluhují hasiči lezci a palubní technik z nákladové kabiny vrtulníku. S naplněným vakem vrtulník letí nad místo požáru, kde vodu vypustí.

Hasiči tak při cvičení trénovali plnění vaku ne z volné hladiny zdejší přehrady, ale naopak s využitím speciální k tomu určené techniky, která umožní rychlé plnění vaku v podvěsu vrtulníku ve statickém letovém režimu vrtulníku z přistavených cisteren jednotek požární ochrany.

Cílem tohoto cvičení je hasiči rychlé a bezpečné naplnění vaku při likvidaci rozsáhlých požárů, lesů, luk či polí a požárů v těžko dostupných terénech.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Kroměřížska